dieta idealna

Czy istnieje dieta idealna?

Co chwilę słyszymy o nowej cudownej diecie odchudzającej, oczyszczającej czy eliminacyjnej. W zasadzie ich skład zmienia się jak w kalejdoskopie i każda z nich daje obietnice tej lepszej od poprzedniej. Czy istnieje dieta idealna, która będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie i będzie mogła być stosowana przez każdego?

W latach 80 popularność zyskały gotowe dania, których przygotowanie zajmowało niewiele czasu. Zwykle takie dania zawierały w swoim składzie tłuszcze nasycone oraz zbyt dużą ilość węglowodanów. Taka mieszanka składników powodowała między innymi bardzo szybki wzrost wagi. Zbiegiem czasu na popularności zyskały diety odchudzające, które dawały obietnice szybkiej utraty wagi. 

Czym naprawdę jest dieta?

Dieta dla wielu z nas kojarzy się z odchudzaniem albo z radykalnym obcięciem kalorii. Niestety jest to w większości przypadków błędne myślenie. Dieta to nic innego jak sposób odżywiania, który ma poprawiać nasze zdrowie i samopoczucie. Są jednak diety, które cieszą się największą popularnością a mowa tutaj o takich, które mają obniżoną kaloryczność albo eliminują niektóre grupy produktów.  

Dlaczego dieta idealna dla każdego to mit?

Jeśli chodzi o dietę, to jej najważniejszym zadaniem jest odpowiednio odżywiać nasz organizm oraz dostarczyć mu wszystkich niezbędnych wartości mineralnych i witamin. W zależności od potrzeb powinna redukować lub utrzymywać masę ciała. Oprócz właściwości zdrowotnych powinna być również indywidualnie dopasowana do naszych preferencji oraz zapotrzebowania kalorycznego. Mowa tutaj o masie ciała, wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy, aktywności w ciągu dnia czy różnego rodzaju schorzeniach. Osoba uczulona na orzechy powinna wyeliminować ze swojej diety tego rodzaju produkty. To samo tyczy się osób którzy mierzą się z celiakią, wówczas produkty zbożowe bogate w gluten są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia tej osoby. W praktyce stworzenie diety idealnej dla każdego jest niemożliwe, ponieważ musi ona spełniać wiele czynników.

Na co zwrócić uwagę podczas układania naszej diety?

Rodzaj diety

Podczas tworzenia diety ważne jest, ustalenie czego oczekujemy. Czy zależy nam na zrzuceniu paru kilo, czy chcemy zbudować masę mięśniową, a może chcemy utrzymać dotychczasową? W przypadku diety redukcyjnej trzeba odciąć określoną ilość kalorii, przy diecie na masę należy je dodać, ale w taki sposób, aby uniknąć efektu jo-jo.

Zapotrzebowanie energetyczne

Każda dieta powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Na początku trzeba ustalić, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Aby to obliczyć warto skorzystać ze wzoru na Całkowitą Przemianę Materii (CPM). W internecie istnieje wiele kalkulatorów, które w prosty sposób obliczą nam tę wartość, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że uzyskany wynik może być inny niż w rzeczywistości. Może mieć na to wpływ, chociażby źle dobrany poziom aktywności fizycznej.

Zbilansowane menu

Gdy już ustalimy jaki rodzaj diety potrzebujemy oraz nasze zapotrzebowanie kaloryczne w kolejnym kroku warto zadbać o zbilansowane menu. Zbilansowane menu to takie, które dostarcza nam odpowiednich ilości białka, tłuszczów i węglowodanów. Przyjmuje się, że w diecie powinno się znaleźć około 0,8–1,2 g białka na każdy kilogram masy ciała, w przypadku węglowodanów i tłuszczy ustalamy je indywidualnie.

Podczas ustalania ilości spożywanych tłuszczy, warto zwrócić uwagę, aby wybierać te zdrowe. Mowa tutaj o nienasyconych kwasach tłuszczach, które występują w produktach roślinnych. Kwasy nasycone, czyli pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić zdecydowaną mniejszość, ponieważ mogą przyczynić się do ryzyka chorób układu krążenia.

Różnorodność to podstawa

Nikt z nas nie lubi codziennie jeść tego samego, dlatego nasza dieta powinna być różnorodna. Zmniejsza to nie tylko ryzyko wyłamania się z diety, ale również prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów. Zadbajmy, aby była obfita w warzywa i owoce, chude mięso i nabiał, ale również w pełnoziarniste kasze czy makarony. 

Produkty przetworzone

Każdy czasem lubi zjeść coś niezdrowego. Nie jest to zbrodnia i tak zwany cheat meal, jeszcze nikomu nie zaszkodził. Jednak nie może być on rutyną. Produkty przetworzone bogate w tłuszcze trans lub dużą ilość cukru i soli nie są podstawą do stworzenia naszej diety. Spożywanie ich w nadmiarze prowadzi nie tylko do nadwagi czy otyłości, ale również do wielu chorób.

Smacznie i sycąco

Układając, dietę warto zwrócić uwagę na to, aby dieta nam po prostu smakowała, ale i syciła. Nikt ochoczo nie zabierze się do jedzenia brukselki, jeśli od dzieciństwa jej nie lubi. Przygotowanie zdrowego i smacznego posiłku jest możliwe. Wystarczy postawiać na produkty wysokiej jakości oraz mieszanki przypraw i ziół, które dodadzą potrawie aromatu.

To w jaki sposób przygotujemy naszą dietę, zależy tylko od nas. Niestety trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Nie istnieje dieta idealna, która spełniałaby oczekiwania wszystkich, zarówno pod względem smakowym, jak i zdrowotnym.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.