Fast food

Fast foody — dlaczego powinniśmy ich unikać?

Zamówienie fast fooda to wygoda, oszczędność czasu, a w porównaniu z obiadem w restauracji również i pieniędzy. Dlaczego jednak warto uważać na tego rodzaju posiłki i najlepiej wyeliminować je ze swojego menu?

Co to jest fast food?

Ideą fast foodów jest stworzenie konsumentom możliwości zjedzenia czegoś na szybko w korzystnej cenie. Na posiłek w porządnej restauracji, gdzie serwuje się świeże dania przygotowywane na zamówienie, czas oczekiwania z reguły wynosi około 30 minut. Fast food wydawany jest natychmiast lub już po kilku, kilkunastu minutach. Co więcej, można go z reguły wziąć w rękę i zjeść po drodze. Znaczącą różnicę widać także przy płaceniu rachunku.

Oszczędność czasu oraz pieniędzy sprawiła, że tzw. szybkie jedzenie zdobyło sławę niemal na całym świecie. Lekarze i dietetycy zawsze ostrzegali przed tego typu pożywieniem, lecz musiały upłynąć lata, zanim do jednostek zaczęła docierać świadomość, jak zgubny wpływ na ludzki organizm mają hamburgery, hot dogi, pizza, kebab, frytki i zapiekanki. Ułatwiają życie, lecz gdy będziesz z nich korzystać zbyt często, możesz przypłacić to zdrowiem, a na pewno swoją sylwetką, która nie pozostanie obojętna na to, co znajdziesz w typowych fast foodach. Ostatecznie koszt przygotowania domowego obiadu na 2 dni dla całej rodziny też będzie znacznie niższy, niż gdybyście wszyscy zjedli 1 szybki posiłek na mieście.

Kalorie i niebezpieczne tłuszcze trans w fast foodach

Tym, co najczęściej przekonuje konsumentów do ograniczenia, a najlepiej rezygnacji z szybkich dań, jest ich wysoka kaloryczność oraz duża zawartość utwardzonych tłuszczów roślinnych, które mają negatywny wpływ na ludzki organizm.

Czy wiesz, że jeden kawałek pizzy ma w zależności od grubości ciasta, ilości i rodzaju składników od 200 do nawet 300 kalorii? Ile kawałków zwykle zjadasz? Dla porównania przeciętnej wielkości kebab to ponad 600 kcal, a 4 smażone skrzydełka z kurczaka nawet 700 kcal. Do tego frytki i kolejnych 300-400 kcal. Jak to się ma do Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego?

Warto przy tym zaznaczyć, że nawet przy spożywaniu zalecanej liczby kalorii w ciągu doby, zawarte w fast foodach tłuszcze trans również będą wpływać na przyrost wagi i odkładanie się w Twoim ciele tkanki tłuszczowej. Jednocześnie nadmiar utwardzonych tłuszczów trans może powodować podwyższenie tzw. złego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów, zwiększających ryzyko powstawania alergii, chorób układu krążenia i chorób serca.

Co jeszcze znajdziesz w fast foodach?

Oczywiście tego typu jedzenie zawsze jest bogate w sól i cukier. Do tego należy się liczyć z obecnością rakotwórczych substancji chemicznych, wytrącających się podczas obróbki termicznej:

  • WWA (Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne)
  • heterocykliczne aminy armoatyczne
  • akrylamid

Smacznego!

Dlaczego fast foody są niezdrowe?

Sama zawartość niezdrowych substancji to nie wszystko. Jeśli coś ma być tanie i szybkie, na pewno nie będzie dobre. Do tego rodzaju potraw często stosuje się najtańsze składniki gorszego gatunku. Również sposób przyrządzenia ma niebagatelny wpływ na jakość takiego dania. Szybkie smażenie na głębokim, najtańszym tłuszczu, który nie zawsze wymieniany jest regularnie, to bomba kaloryczna, a przy tym ryzyko niestrawności. Wysokoprzetworzona żywność pełna konserwantów pozbawiona jest wartości odżywczych, dlatego widząc dużą porcję surówek w hamburgerze, nie łudź się, że dostarczysz sobie witamin.

Kolejnym problemem podczas wypadu na kebaba lub pizzę jest zamówione do posiłku picie. Najlepiej komponuje się pełna cukru cola lub inny podobny napój. To następna pułapka szybkiego jedzenia.

Czym grozi częste spożywanie fast foodów?

Przeprowadzono wiele badań, mających na celu sprawdzenie konsekwencji regularnego jedzenia szybkich dań. Poza nadwagą i otyłością mogą się one przyczyniać do powstawania cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy oraz nowotworów. Niewłaściwa dieta, której ważnym elementem są popularne fast foody, niesie ze sobą niedobory witamin i minerałów niezbędnych do właściwego rozwoju oraz pracy całego organizmu.

Dania typu fast food w wersji domowej

Największą wadą fast foodów nie jest ich skład, lecz smak. Gdyby były niedobre, nie trzeba byłoby roztrząsać ich wpływu na zdrowie. Kto nie ma swojej ulubionej wersji pizzy, nie lubi czasem sięgnąć po hamburgera, czy chrupiące, złociste frytki? Smak i liczne możliwości modyfikacji, sprawiają, że fast foody należą do kategorii pożywienia, któremu najtrudniej jest się oprzeć, będąc na diecie. Osoby organizujące sobie cheat day lub cheat meal z radością udają się w takich momentach do swojej ulubionej knajpy, baru szybkiej obsługi, po tłusty, wysokowęglowodanowy i mega kaloryczny, lecz szybki i tani posiłek.

Nie jest to dobry pomysł chociażby z punktu widzenia troski o zdrowie. Nawet bez liczenia kalorii wiadomo, że danie fast food w lokalu niekoniecznie przyrządzane jest ze składników pierwszej świeżości, na codziennie wymienianym tłuszczu. Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcesz zjeść fast fooda, jest pójście na kompromis i przygotowanie go sobie w domu. Oczywiście utraci na tym idea „szybkiego jedzenia”, skoro będzie Cię to kosztowało czas spędzony w kuchni, jednak pamiętaj, że w grę wchodzi Twoje zdrowie.

Warto przejrzeć internet w poszukiwaniu ciekawych propozycji na zdrowe zamienniki. Furorę wśród osób na diecie robi na przykład ciasto na pizzę z kalafiora. Zrezygnuj z frytek smażonych na głębokim tłuszczu na rzecz pieczonych w piekarniku, samodzielnie przygotuj sosy na bazie ketchupu, majonezu, śmietany i ulubionych przypraw, a z pewnością będą zdrowsze, niż gotowce z butelki.

Jeśli raz na jakiś czas sięgniesz po fast fooda, nie jest to powód do wyrzutów sumienia czy biczowania, jednak traktuj takie rozwiązanie jako zupełnie wyjątkowe i awaryjne.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.