Tłuszcze nienasycone

Tłuszcze nienasycone co warto o nich wiedzieć

Osoby, które zaczynają przygodę z odchudzaniem często myślą, że kluczem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest drastyczne ograniczenie nie tylko cukru, ale również tłuszczy. Jest to błędne myślenie, ponieważ całkowite wyeliminowanie tłuszczu z diety jest dużym błędem.

Wbrew pozorom, spożywanie potraw bogatych w tłuszcze, może przynieść naszemu organizmowi wiele korzyści. Warto wybierać te dobroczynne, a nie te, które szkodzą. Gdzie zatem zajdziemy tłuszcze nienasycone?

Tłuszcze nasycone a nienasycone kwasy tłuszczowe

Tłuszcze są istotnym składnikiem naszej diety. Są odpowiedzialne za wchłanianie witamin — A, D, E i K. Wspierają nasz układ odpornościowy, pracę mózgu, biorą udział w produkcji niektórych witamin, są również źródłem energii.

Tłuszcze możemy podzielić na dwie grupy:

  • zwierzęce — czyli nasycone
  • roślinne — czyli nienasycone te zaś dzielimy na kwasy tłuszczowe jednonienasycone oraz wielonienasycone.

Najlepsze dla naszego zdrowia będą miały produkty bogate w tłuszcze roślinne.

Nasycone kwasy tłuszczowe, czyli pochodzenia zwierzęcego, możemy znaleźć w takich produktach, jak jagnięcina, wołowina, wieprzowina, smalec, masło, śmietana, pełnotłuste mleko, olej kokosowy czy palmowy. Według badań dieta oparta na tłuszczach nasyconych nie powinna przekraczać 10% codziennej dawki energii. Spożywanie smażonych potraw czy fast-foodów, może niekorzystnie wpływać naszą sylwetkę oraz zdrowie. Warto zaznaczyć, że 1g tłuszczu to 9 kalorii, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku białek czy tłuszczy.

Dieta oparta na tłuszczach nasyconych może przyczynić się do pojawienia się tak zwanej “oponki”, podwyższenia cholesterolu we krwi, miażdżycy, cukrzycy czy do zwyrodnienia stawów.

Zdrowe tłuszcze w naszej diecie

Warto włączyć do naszej codziennej diety zdrowie kwasy tłuszczowe, ponieważ:

  • obniżają stężenie cholesterolu we krwi oraz ciśnienie,
  • zwiększają przepływ krwi przez naczynia krwionośne i tym samym zapobiegają powstawaniu miażdżycy, zawałom i udarom mózgu.
  • są elementem budulcowym błon biologicznych, które umożliwiają prawidłowy rozwój płodu,
  • kwasy omega – 3 zmniejszają ryzyko demencji,
  • wspomagają działanie układu immunologicznego,
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na Alzheimera czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Gdzie szukać tłuszczy nienasyconych

Jednonienasycone kwasy znajdują się przede wszystkim w orzechach takich jak migdały, pistacje czy sezamie. Warto również wspomnieć o oliwie z oliwek, awokado czy oleju rzepakowym. Natomiast wielonienasycone kwasy omega-6 i omega-3 występują głównie w oleju słonecznikowym, lnianym, z pestek winogron i z orzecha włoskiego.

Spożywanie takiego oleju wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również cerę. Zawarta w olejach witamina E neutralizuje wolne rodniki, poprawia wygląd cery, nadając jej młodzieńczy wygląd. Kupując oleje, wybieraj te z pierwszego tłoczenia na zimno.

Tłuszcze nienasycone to nie tylko oleje. Wiele cennych lipidów mają, również owoce morza oraz ryby. Włącz do swojej diety makrelę czy dorsza zmniejszysz ryzyko zachorowania na zawał, aż o 50%.

Tłuszcze są istotne nie tylko w diecie redukcyjnej, ale i w każdym odpowiednio przygotowanym planie żywieniowym. Tłuszcze nienasycone wspomagają zarówno proces odchudzania, jak i nasze zdrowie. Częściej sięgaj po oliwę z oliwek czy orzechy. Ograniczaj produkty bogate w izomery trans kwasów tłuszczowych.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.