regularne posiłki

Regularne posiłki – dlaczego są, aż tak ważne?

O regularnych odstępach czasowych między posiłkami mówią lekarze, dietetycy, a także trenerzy personalni. Czy to faktycznie istotny punkt na drodze do zdrowia, pełni sił witalnych oraz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki?

Kiedy przechodzisz na dietę, na pewno skupiasz się na tym, co ląduje na Twoim talerzu. O selekcji produktów, wybieraniu tych zdrowych, liczeniu kalorii, wiedzą i pamiętają wszyscy. Niestety niektórym brakuje świadomości dotyczącej regularności posiłków, przez co ich efekty nie są tak spektakularne, jak się spodziewali. Zdarza się nawet, że osoba na ścisłej, restrykcyjnej diecie, jedząca niewielkie porcje nie widzi żadnego spadku wagi.

Jedzenie w ściśle określonych porach jest ogromnie ważne zarówno dla Twojego zdrowia, jak i rezultatów w trakcie starań o idealną masę ciała. Dbanie o powtarzalny schemat czasowy podczas żywienia bywa trudne do zrealizowania. W natłoku obowiązków, pracy zmianowej, małych dzieciach, wymaga to naprawdę dużego wysiłku i właściwej organizacji. Warto jednak robić wszystko, by dostarczać swojemu organizmowi zastrzyków energii w takich samych odstępach czasowych.

Co się dzieje, gdy jesz nieregularnie?

Podstawowym problemem osób, które chcą zadbać o linię, jest w takiej sytuacji odkładająca się nadwyżka kaloryczna w postaci tkanki tłuszczowej. Twój organizm nigdy nie wie, kiedy może się spodziewać kolejnej porcji jedzenia, kolejnej dostawy paliwa, dlatego stara się zostawić sobie coś na gorsze czasy.

Nieregularne żywienie sprawia również, że spowalnia metabolizm. Pomijanie posiłków lub znaczące przesuwanie ich w czasie rozleniwia organizm, nie czuje on potrzeby spalania kalorii na bieżąco.

Kolejnym problemem wynikającym z nieregularnego jedzenia, jest fakt, że w przypływie głodu naturalnym jest, by kolejny posiłek przekształcał się w ucztę niemającą końca. Organizm postanawia wówczas jeść, póki może. Co więcej, z reguły pojawia się ochota przede wszystkim na pokarmy tłuste, wysokokaloryczne i wysokowęglowodanowe, czyli te niepożądane w trakcie odchudzania.

Negatywny wpływ na dietę to nie wszystkie konsekwencje braku stałych pór posiłków. W trakcie dłuższych przerw bez pożywienia należy zwrócić uwagę na spadki cukru. Wywołują one napady głodu, ale również osłabienie, rozdrażnienie i pogorszenie samopoczucia.

Jak regularne posiłki działają na Twój organizm?

Jeżeli jesz w równych odstępach czasowych, zapewniasz sobie utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Wpływa to korzystnie na pracę mózgu, koncentrację i pamięć. Organizm zaczyna Ci ufać, że potrafisz zdobyć pożywienie i nie ma potrzeby magazynowania zapasów. Nie będzie też dzięki temu ciągnęło Cię do podjadania, sięgania po przekąski, które wykraczają poza zakres zdrowej, zbilansowanej diety i dobowy cel kaloryczny.

Optymalne przerwy między kolejnymi posiłkami powinny wynosić 3-4h, co daje 5 posiłków w ciągu dnia. Jeżeli jednak z uwagi na swój tryb życia, obowiązki, rodzaj wykonywanej pracy, nie możesz sobie pozwolić na taki system, zrezygnuj z 1 posiłku, albo nawet 2, ale dopilnuj częstotliwości. Regularność oraz jakość mają największe znaczenie.

Jak pomóc sobie w zachowaniu stałych odstępów między posiłkami?

Jedzenie co 3h bywa uciążliwe, szczególnie na początku. Warto skorzystać z kilku porad, które ułatwią Ci systematyczne żywienie.

  • Planuj, co zjesz – dokładny jadłospis przygotowany najlepiej na cały tydzień, pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której zbliża się godzina posiłku, a Ty nie masz pomysłu, co powinno wylądować na Twoim talerzu, więc nie jesz nic, albo to, co się przypadkiem trafi.
  • Przygotuj wcześniej posiłek – gdy wiesz, że zabraknie Ci potem czasu. Najlepiej sprawdza się wieczorne gotowanie. Zanim pójdziesz spać, pokrój sobie owoce do porannej owsianki, warzywa na surówkę do obiadu, przyrządź lunch, który zabierzesz do pracy i spakuj do pudełka. Następnego dnia z pewnością poczujesz do siebie za to wdzięczność.
  • Stwórz rytuały – zjedz śniadanie z rodziną przy wspólnym stole, choćby miało trwać tylko kilka minut. Jeśli masz taką możliwość, umawiaj się na wspólny lunch z kolegami z pracy, by nie jeść w samotności, ani co gorsza, przed komputerem. Kolację traktuj jako moment do spędzenia czasu z bliskimi, tym razem na spokojnie, kiedy to wszyscy mogą opowiedzieć sobie o minionym dniu, radościach i troskach.
  • Ustaw sobie przypomnienia – Twój telefon może Ci podpowiadać, że zbliża się pora jedzenia. To dobry pomysł dla zabieganych, którym zdarza się pominąć posiłek przez zapomnienie.

Nie pomijaj śniadania ani kolacji

Na różnych dietach można spotkać się z teorią, że kolacja, to zło i należy jej unikać. Nie jest to dobre dla Twojej diety i organizmu. Najlepiej kłaść się do łóżka 2-3h po ostatnim posiłku. Metabolizm wówczas spowalnia, lecz z drugiej strony, spanie z pustym żołądkiem może się skończyć nocnym podjadaniem lub zaburzeniem spokojnego snu, wybudzeniami.

Wiele osób ignoruje także w swojej diecie śniadanie lub spożywa je dopiero po kilku godzinach od wstania z łóżka. Nie jest to dobry pomysł ani z punktu widzenia Twojej troski o wagę, zdrowie jako takie, ani dla jakości pracy mózgu. Jeżeli rano brakuje Ci czasu na pożywne śniadanie, bo budzik musiał zastosować kilka drzemek, zanim udało mu się przekonać Cię do rozpoczęcia dnia, zjedz chociaż jogurt z owocami i płatkami owsianymi lub kanapkę z pełnoziarnistego chleba z gotową pastą warzywną, jajeczną. Niech stanie się Twoim nawykiem zjedzenie czegoś przed wyjściem rano do pracy i nie rezygnuj z niego nawet w awaryjnych sytuacjach.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel dietetyczny, jeśli zależy Ci na zdrowym odżywianiu, zadbaj o regularność żywienia. Możesz jeść 5 posiłków w ciągu dnia, ale równie dobrze 4 lub 3, jednak zawsze staraj się siadać do stołu o stałych porach.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.